Ciąża bliźniacza dwujajowa

Ciąża bliźniacza dwujajowa Ciąża bliźniacza zdarza się stosunkowo rzadko. Najczęściej przytrafia się ona kobietą, które leczą się na bezpłodność lub są zapładniane in vitro. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia bliźniaków jest też u osób których w rodzinie zdarzały się takie przypadki. Bliźniaki dwujajowe przychodzą na świat w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych kobiety z dwoma plemnikami, nazywane są one zamiennie bliźniętami heterozygotycznymi. W tym przypadku od samego początku są to dwa oddzielne zarodki. Ciąża tego typu zdarza się częściej niż jednojajowa, bliźniaki dwujajowe rodzą się raz na około osiemdziesiąt porodów. Ciąża jest niewątpliwym szczęściem dla każdego rodzica, niesie ona jednak ze sobą szereg zagrożeń. W przypadku ciąży mnogiej jest ich znacznie więcej. Często ciąże mnogą nazywa się ciążą wysokiego ryzyka, ponieważ mogą wystąpić podczas jej trwania różne komplikacje, poród przed wczesny czy też poronienia. Ciąża pojedyncza jest wyzwaniem i obciążeniem dla organizmu kobiety, w przypadku tej mnogiej obciążenie jest podwójne. W tym czasie kobieta może narzekać przede wszystkim na bóle kręgosłupa, które wynikają z jego przeciążenia. Problemy mogą także stwarzać opuchnięte kończyny. Kobieta musi dźwigać potężny ciężar, dlatego też zaleca się częste wypoczywanie i leżenie na wznak. W krytycznych przypadkach, kiedy ciąża bliźniacza jest zagrożona lekarz prowadzący pod przymusem, przenosi kobietę do placówki medycznej, gdzie pozostaje pod całodobową opieką medyczną lekarzy oraz pielęgniarek. Większość kobiet będących w ciąży mnogiej pozostaje pod opieką lekarza do samego porodu, wymagają szczególnej opieki, ponieważ narażone są na przed wczesny poród, a co za tym idzie urodzenie dzieci z mniejszą masą ciała lub nawet zaburzeniami oddychania. W tego typu przypadkach najczęściej ciąża bliźniacza kończy się cesarskim cięciem, ponieważ jest ono mniej inwazyjne dla dzieci i kobiety. Warto dodać , że dzieci z ciąży bliźniaczej dwujajowej mogą być różnej płci i nie muszą być do siebie podobne, wynika to z dwóch odrębnych komórek jajowych, odrębnych łożysk oraz worków owodniowych.

Ciąża

Ciąża Jest wiele kobiet, które aby stwierdzić, że są w tak zwanym stanie błogosławionym nie potrzebują żadnych testów czy potwierdzeń ze strony lekarza, czują one podświadomie, że w ich organizmie zaszły pewne zmiany. Aby jednak mieć pewność, że doszło do zapłodnienia warto udać się do specjalisty ginekologa. Już po pierwszym tygodniu jest on w stanie w pełni stwierdzić czy doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Od tego momentu kobieta pozostaje pod stałą opieką lekarską. Ważne w okresie ciąży dla kobiety jest też wsparcie ze strony najbliższych a szczególnie partnera. Powinien on otoczyć przyszłą mamę opieką i miłością. Przyszła mama w tym trudnym czasie będzie przechodziła ogromne zmiany nie tylko ze strony swojego organizmu, który na ciąże może reagować ciągłymi nudnościami czy też sennością, ale mogą też ujawnić się w tym okresie zmiany hormonalne. W tym czasie ciałem kobiecym zaczynają rządzić hormony, przede wszystkim progesteron i estrogen. Ich aktywność jest konieczna, ciało poprzez nie przygotowuje się do stworzenia jak najlepszych warunków dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Ciąża jest szczególnym czasem kiedy to w łonie rozwija się zarodek, trwa ona dziewięć miesięcy. Lekarze jednak w swych pomiarach sugerują się dziesięcioma miesiącami, biorą oni pod uwagę życie płodowe zarodka. W czasie tych kilku miesięcy kobieta ma czas przygotować się do roli matki i zorganizować całą wyprawkę dla maluszka. Czas ten jest też momentem kiedy warto przemyśleć kwestię porodu oraz wyboru szpitala w którym go planujemy. W temacie tym swoją pomocą służą położne środowiskowe, które działają przy każdym szpitalu. Dobór odpowiedniej położnej to również ważna decyzja, więc należy ją rozważyć w oparciu m.in. o doświadczenie znajomych, opinię publiczną czy znajomego lekarza. To właśnie do nich możemy zwrócić się z wszelkimi pytaniami dotyczącymi ciąży i połogu lub nawet skorzystać ze szkoły rodzenia. Młodymi matkami często miotają przemyślenia, że nie będą mogły właściwie zająć się swymi dziećmi, dlatego w tym tak trudnym czasie powinny mieć zapewnioną pomoc i wsparcie, aby czas ciąży był jednym z najpiękniejszych dni.

Nasze ciało a ciąża

Nasze ciało a ciąża Na zmianę naszej sylwetki ma wpływ wiele czynników, czyli stres, zła dieta, czy brak ruchu, nie możemy naturalnie pominąć ciąży. Tylko wtedy w tak krótkim czasie możemy bardzo się zmienić. Ciąża to nie tylko czas oczekiwania na dziecko to moment, w którym musimy o siebie zadbać. W tym czasie bardzo ważnym elementem jest nasz styl życia. To, co jemy i czy się ruszamy wpłynie na nasz wygląd. Wiele kobiet daje się ponieść chwili i w czasie ciąży podjada, nie kontrolując posiłków możemy przybrać nawet kilkanaście kilogramów. Co ciekawe tyje się bardzo wiele, ciężko jednak później wrócić do dawnej sylwetki. Na początku ciąży nie widać żadnych zmian w naszym ciele dopiero po czwartym miesiącu pojawia się zaokrąglony brzuszek, kolejnym etapem są powiększone piersi, z których zaczyna wyciekać pierwsze mleko zwane siarą. To jednak nie jest koniec transformacji w naszym ciele. W trakcie ciąży nie tylko mniej spalamy kalorii, ale też dużo gromadzimy wody, widać to przede wszystkim w okolicy ud, bioder. Z czasem przestajemy mieścić się w nasze ubrania a kilogramy wciąż wzrastają. Ciąża, jeśli chodzi o organizm to duży wysiłek, nasza skóra rozciąga się, często pękają włókna kolagenowe, czego następstwem są rozstępy, czy blizny. Ciało niezbyt dobrze znosi ciąże, jeśli jednak damy mu wsparcie i będziemy o siebie dbać możemy być pewni, że szybko pozbędziemy się zbędnych kalorii.

Dolegliwości w ostatnim stadium ciąży

Dolegliwości w ostatnim stadium ciąży Ostatni trymestr jest szczególnym okresem ciąży, ponieważ już za kilka tygodni przyjdzie na świat nasze oczekiwane maleństwo. Oprócz radosnego oczekiwania na pociechę przyszłe mamy muszą zmierzyć się z kilkoma dokuczliwymi dolegliwościami. W trzecim trymestrze ciąży następuje duży nacisk na przeponę, jest on wynikiem wzrostu masy dziecka. Jest to dość uciążliwe, ponieważ utrudnia spanie, jedzenie oraz większość codziennych czynności. Kolejnym mankamentem czasu przed porodem są opuchnięte kończyny. Najbardziej narażone na opuchlizny są nogi, ponieważ to one muszą dźwigać ogromny ciężar. Opuchlizna pojawia się w wyniku gromadzenia się płynów w tkankach. Zmiany następują również w obrębie brzucha. Bardzo rozciągnięta skóra zaczyna pękać w wyniku czego na ciele powstają liczne rozstępy. Początkowo przyjmują one barwę różową, ale po ciąży zmieniają się w blade blizny. Niestety na powstawanie rozstępów nie mamy większego wpływu. Podobnie sytuacja przedstawia się z częstym oddawaniem moczu. Potrzeba oddawania moczu w małych odstępach czasu jest wynikiem nacisku powiększającej się macicy na pęcherz. Niestety przypadłość ta trwa nawet po porodzie, ponieważ macica potrzebuje kilku tygodni aby się obkurczyć. Są jednak dolegliwości, które mijają wraz z porodem, mowa tutaj przede wszystkim o bólu pleców. Po porodzie kobieta pozbywa się wielu kilogramów które stanowiły problem dla kręgosłupa, dzięki czemu może z ulgą funkcjonować. Podobnie sytuacja przedstawia się z tkliwymi piersiami. Piersi pod koniec ciąży są szczególnie wrażliwe i delikatne wynika to przede wszystkim z procesu produkcji pokarmu. Ostatni trymestr jest bardzo ciężki dla kobiety, wymaga ona wówczas jeszcze większego wsparcia ze strony przyszłego taty. Poza stresem związanym z nadchodzącym porodem kobieta musi zmagać się z różnymi dolegliwościami, czasami są one bardzo intensywne. W konsekwencji tych negatywnych czynników psychika przyszłej mamy jest bardzo niestabilna, jednak wsparcie ze strony rodziny bywa efektywniejsze od pomocy medycznej, jaka jest oferowana przez szpitale czy położne środowiskowe.

Odżywianie w ciąży

Odżywianie w ciąży To jak się odżywiamy wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale też i zdrowie. Odżywianie jest szczególnie ważnym aspektem, kiedy jesteśmy w ciąży. W tym okresie musimy zadbać o siebie i maluszka, który jest w naszym łonie. Musimy pamiętać, że malec czerpie z naszego pokarmu wszystkie niezbędne mu substancje odżywcze, dlatego też musimy jadać zdrowo, aby witamin i składników mineralnych starczyło również dla nas. Niedobory są bardzo niewskazane, powodują wypadanie włosów, osłabienie, łamliwe paznokcie. Dieta w tym okresie powinna opierać się przede wszystkim na witaminach. Te uzyskamy spożywając owoce i warzywa w każdej postaci. Nie możemy zapomnieć o białku i wapniu, tak ważnym dla budowy naszych kości. Tych poszukujmy w nabiale, serach i przetworach mięsnych. Jeśli chodzi o kasze i makarony także są pożądane. Zajmijmy się teraz elementami, których musimy się w ciąży wystrzegać. Są to wszystkie pokarmy, które dostarczają pustych kalorii lub są nie zdrowe. Mowa tutaj przede wszystkim o słodyczach i używkach. Kobiety w ciąży muszą ich unikać, aby nie doprowadzić do pojawienia się cukrzycy ciążowej. Alkohol, oraz inne używki wpływają z kolei na rozwój dziecka, który może zostać zahamowany. Odżywianie w czasie ciąży to nie tylko spożywanie pokarmu to także sposób jego przygotowania. Kobiety w ciąży nie powinny jadać tłusto i ostro. Zamiast tradycyjnej soli i pieprzu watro zastosować aromatyczne zioła.