Poród w domu

Poród w domu Poród jest wyjątkowym czasem dla kobiety. Nie jest to proste zadanie, aby urodzić dziecko. Dawniej kobiety rodziły w każdym miejscu i nie było z tym większego problemu. Dziś świadomość kobiet na temat ludzkiego porodu jest tak duża, że same możemy wybierać, jaki poród wybierzemy i gdzie urodzimy malca. Najczęściej wybieranym miejscem do porodu jest szpital, tutaj mamy zapewnioną specjalistyczną opiekę i pomoc. Jest to szczególnie ważne, gdy poród przebiega nie prawidłowo lub z dzieckiem coś się dzieje. Są jednak sytuacje, kiedy poród zaczyna się tak niespodziewanie i trwa tak krótko, że zmuszone jesteśmy rodzić w domu. Inne kobiety z kolei dokonują tego wyboru świadomie. Trend ten utrzymuje się przede wszystkim wśród celebrytów. Ci wolą spokojnie urodzić w warunkach domowych niż być bombardowanymi przez dziennikarzy. Poród w domu ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy przede wszystkim domową atmosferę, kobieta jest bardziej rozluźniona i spokojna. Poza tym rodzi wśród rodziny i szybciej dochodzi do siebie w warunkach domowych. Wady to natomiast strach przed powikłaniami. Kobieta nigdy nie jest w stanie przewidzieć jak zachowa się jej ciało i czy nie będzie wymagała pomocy specjalistycznej. Na wypadek gdyby potrzebna była cesarka watro znajdować się w szpitalu, tam jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowana kadra lekarska.

Poród w basenie

Poród w basenie Poród dla kobiety i najbliższych jest prawdziwym wydarzeniem. Polki zazwyczaj decydują się na rodzenie w szpitalu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mają pewność, że znajdują się pod fachową opieką zarówno one, jaki ich maleństwo. Poród w szpitalu ma swoje zalety jednak możemy nie czuć się tutaj komfortowo. Już sama sala rodzenia nie nastraja pozytywnie. Kobiety są bardzo wystraszone i szukają jakiejkolwiek pomocy, jednym z wyjść jest rodzenie w basenie. Wiele szpitali ma już dostępną taką opcję. Według wyników badań rodzenie w wodzie powoduje rozluźnienie mięśni, co za tym idzie mniejsze bóle porodowe. Kobiety bardzo przekonuje ten argument. Poza tym woda to naturalne środowisko, w którym znajdowało się nasze dziecko. Przez okres dziewięciu miesięcy pływało w wodzie płodowej. Kiedy rodzimy w basenie dziecko doznaje mniejszego stresu. Poród w basenie jest swego rodzaju nowością, jednak cieszy się sporym zainteresowaniem. Tak na prawdę do jego przeprowadzenia nie potrzebujemy dużego personelu medycznego, wystarczy tylko dobra położna. Sam poród przebiega podobnie jak na porodówce. Kobieta dostaje skurczy i zaczyna przeć. Co ważne przy porodzie takim może być najbliższa osoba, wszystko po to, aby wspierać przyszłą matkę i dodać jej odwagi. Poród w basenie najbardziej popularny jest za granicą, w Stanach kobiety rodzą nawet w domowej wannie, aby lepiej przejść przez ten trudny moment życiowy.

Poród naturalny

Poród naturalny Zakończeniem każdej ciąży jest poród. Kobiety mają w tym czasie najwięcej obaw, ponieważ boją się jak on będzie przebiegał, nie mogą też przestać myśleć o bólu, który temu towarzyszy. Porody naturalne znane były od zalania wieków. Dawniej jednak kobieta nie była w takim momencie pod opieka specjalisty, musiała liczyć na pomoc akuszerki lub najbliższej rodziny. Porody naturalne są najczęściej przeprowadzanymi na świecie. Jeśli mamie i dziecku nic nie zagraża śmiało może zdecydować się na poród naturalny. Kiedy tylko przyszła mama zacznie odczuwać skurcze lub odejdą jej wody powinna niezwłocznie udać się do lekarza lub szpitala w celu zdiagnozowania, czy akcja porodowa właśnie ma miejsce. Brak pomocy lekarskiej może przyczynić się do późniejszych powikłań po porodowych. Kiedy lekarz stwierdzi rozpoczęcie porodu pacjentka trafia na salę. Tam może rodzić sama lub zdecydować się poród rodzinny z bliską osobą. Poród naturalny jest dość bolesny i co gorsze nie przebiega szybko. Kobiety mogą rodzić nawet wiele godzin nim uzyskają odpowiednie rozwarcie w macicy. Kiedy ten moment nastąpi pozostaje tylko parcie. Po porodzie kobietą zajmuje się lekarz, oraz pielęgniarki dziecko zaś zostaje umyte, zwarzone i odniesione na karmienie. Ważne, aby odbyło się ono po porodzie, wówczas dziecko szybciej uczy się ssania. Jest to ważny moment także dla nawiązania relacji z dzieckiem.

Poród naturalny

Poród naturalny W Polsce nadal przodujące miejsce wśród porodów zajmuje poród naturalny. Wiele kobiet obawia się go, ale jest to raczej jedynie lęk przed nieznanym. Postęp medycyny jest na tyle duży, że możemy przestać obawiać się bólów związanych z naturalnym rodzeniem dzieci. W czasie porodu bardzo przydatne może być znieczulenie, które pomoże przetrwać ból, zazwyczaj podawane jest ono dożylnie w postaci kroplówki bądź zastrzyku. Wiele kobiet decyduje się także na mniej radykalne kroki, czyli gaz rozweselający. Jego zadaniem jest pomóc we właściwym oddychaniu i przyspieszeniu samej akcji porodowej. Bez względu na to jaki sposób pomocy wybierze kobieta podczas porodu musi być świadoma, że natężenie bólu zostanie jedynie lekko zneutralizowane, ale dalej będzie on odczuwalny. Lekarz anestezjolog podaje taką dawkę leku, aby kobieta była w pełni świadoma i nie straciła poczucia parcia podczas porodu. Metoda ta posiada swoje zalety ale też i wady, do największej z nich możemy zaliczyć przedłużenie akcji porodowej. Kiedy zostanie podany środek znieczulający może dojść do nierozluźnienia mięśni, a co za tym idzie zahamowania porodu. To jak dana kobieta zareaguje na środek znieczulający jest kwestią indywidualną i nigdy do końca nie można wszystkiego przewidzieć. Poród naturalny ma też swoje zalety, a należą do nich: krótszy czas porodu niż w przypadku cięcia cesarskiego i natychmiastowy kontakt z dzieckiem po porodzie. Jeśli decydujemy się na poród naturalny możemy skorzystać z pewnego udogodnienia, czyli porodu rodzinnego, w tej sytuacji możemy liczyć na pomoc oraz wsparcie osoby bliskiej. Porody rodzinne stają się coraz bardziej popularne, kwestia porodu przestaje być tematem tabu, wzrasta także świadomość przyszłych ojców na temat trudnej drogi jaką musi przejść przyszła mama. Rola ojca podczas porodu staje się coraz większa, dzięki czemu kobieta jeszcze bardziej odczuwa wsparcie ze strony partnera. Kobiety cenią sobie tego typu poród również ze względu na warunki, jakie zapewniane są ze strony szpitala. W przypadku porodu rodzinnego przyszli rodzice mogą skorzystać z oddzielnego pokoju w którym mają zapewnione spokój i intymność.

Odżywianie w ciąży

Odżywianie w ciąży To jak się odżywiamy wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale też i zdrowie. Odżywianie jest szczególnie ważnym aspektem, kiedy jesteśmy w ciąży. W tym okresie musimy zadbać o siebie i maluszka, który jest w naszym łonie. Musimy pamiętać, że malec czerpie z naszego pokarmu wszystkie niezbędne mu substancje odżywcze, dlatego też musimy jadać zdrowo, aby witamin i składników mineralnych starczyło również dla nas. Niedobory są bardzo niewskazane, powodują wypadanie włosów, osłabienie, łamliwe paznokcie. Dieta w tym okresie powinna opierać się przede wszystkim na witaminach. Te uzyskamy spożywając owoce i warzywa w każdej postaci. Nie możemy zapomnieć o białku i wapniu, tak ważnym dla budowy naszych kości. Tych poszukujmy w nabiale, serach i przetworach mięsnych. Jeśli chodzi o kasze i makarony także są pożądane. Zajmijmy się teraz elementami, których musimy się w ciąży wystrzegać. Są to wszystkie pokarmy, które dostarczają pustych kalorii lub są nie zdrowe. Mowa tutaj przede wszystkim o słodyczach i używkach. Kobiety w ciąży muszą ich unikać, aby nie doprowadzić do pojawienia się cukrzycy ciążowej. Alkohol, oraz inne używki wpływają z kolei na rozwój dziecka, który może zostać zahamowany. Odżywianie w czasie ciąży to nie tylko spożywanie pokarmu to także sposób jego przygotowania. Kobiety w ciąży nie powinny jadać tłusto i ostro. Zamiast tradycyjnej soli i pieprzu watro zastosować aromatyczne zioła.