Opieka nad noworodkiem

Opieka nad noworodkiem Będąc w ciąży wiele mam obawia się czy będą umiały w pełni zając się swoim dzieckiem. Obawa ta jest tym większa jeśli chodzi o pierwsze dziecko. Mamy po pierwszym porodzie uczą się wszystkiego od podstaw, nie należy jednak martwić się na zapas, ponieważ w opiece nad noworodkiem pomaga nam instynkt macierzyński. Podstawową kwestią w zajmowaniu się malutkim dzieckiem jest jego przenoszenie oraz odkładanie. Musimy pamiętać, że głowa dziecka jest duża w stosunku do całego ciałka, dlatego też biorąc niemowlaka pamiętajmy by odpowiednio chwycić go pod głowę. Podtrzymywanie główki i karku jest niezbędne przez około trzy miesiące, czyli do momentu aż mięśnie szyi nie staną się silniejsze. Kolejnym, ważnym aspektem w opiece nad dzieckiem jest kąpanie dziecka. Jeśli obawiamy się, że dziecko może nam się zsunąć z ręki zawsze możemy zastosować do kąpieli matę która znakomicie ustabilizuje nam pozycję dziecka. Podczas mycia noworodka pamiętajmy również o pielęgnacji jego pępka. Ta część ciała jest dość wrażliwa i nie powinna być moczona, pępek należy po kąpieli nawilżyć w specjalnym płynie dezynfekującym. Oprócz dbałości o pępek nie należy zapominać o główce, to właśnie na niej bardzo często pojawia się tak zwana ciemieniucha. Pojawienie się ciemieniuszki może mieć podłoże genetyczne, przyczyn możemy upatrywać także w niewłaściwej higienie maluszka. Po każdej kąpieli głowę dziecka należy dokładnie wytrzeć i nawilżyć za pomocą oliwki. Dla optymalizacji tego procesu należy używać grzebienia z miękkim włosiem, które nie podrażni delikatnej skóry bobasa. Aby mieć pewność, że skóra naszego malca jest właściwe nawilżona powinniśmy stosować odpowiednie do tego celu preparaty, mowa tutaj o kosmetykach na bazie naturalnych składników. Im kosmetyk zawiera mniej substancji zapachowych tym jest lepszy dla dziecka. Dodatek sztucznych olejków może być przyczyną uczuleń u dzieci. W brew ogólnemu myśleniu opieka nad malcem nie należy do trudnych, z czasem matka i dziecko wypracowują wspólny front, uczą się swojego zachowania i reagowania, dzięki czemu macierzyństwo zamienia się w najpiękniejszy okres każdego rodzica.

Wyprawka dla malca

Wyprawka dla malca Ciąża trwa całe dziewięć miesięcy w tym czasie przyszła mama ma wiele czasu do przyzwyczajenia się do myśli o macierzyństwie, oraz przygotowania wyprawki dla malca. Wyprawką będziemy określali wszystkie przedmioty, ubranka, jakie gromadzimy przed narodzinami dziecka. Naturalnie nie ma, co przesadzać z ich ilością, ponieważ po porodzie na pewno sporo prezentów dostaniemy od najbliższej rodziny. Sporządzając wyprawkę musimy skupić się na tym, czego nasze dziecko potrzebuje najbardziej. Na pewno w rzeczach tych musi znaleźć się porządny śpioszek. Zarówno mamie, jaki dziecku będzie najwygodniej, jeśli śpiochy zapinane będą na ramionach. Śpioszki takie dostaniemy w każdym sklepie, watro zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane. Skóra malca najlepiej oddycha w czystej bawełnie. Oprócz śpioszków musimy kupić również kilka kaftaników. Aby ułatwić ich zakładanie kupujemy te zamykane na boczku. Unikamy na pewno zapinania na plecach, te są nie praktyczne i mogą przeszkadzać maluszkowi. Wielkość naszej wyprawki uzależniamy od pory roku, w jakiej ma się malec rodzić. Kiedy jest ciepło ubranek jest mniej żeby nie przegrzewać dziecka, z kolei zimową porą potrzebujemy kocyka i ciepłej kurteczki. W wyprawcę oprócz ubranek znajdą się także gryzaki i kosmetyki. W sprawie kosmetyków trzeba być ostrożnym, nie liczy się tutaj kolor czy sam zapach, a skład chemiczny. Im chemii w produkcie jest mniej tym lepiej dla dziecka, ponieważ nie uczula się.

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży Ciąża powinna być najwspanialszym okresem w naszym życiu, tym czasem liczne dolegliwości mogą skutecznie popsuć nam wszystkie plany. Do najbardziej dokuczliwych należy chyba bezsenność. Każdy z nas potrzebuje snu, aby odpocząć i naładować akumulatory, tym czasem w ciąży często cierpimy na bezsenność w wyniku, czego jesteśmy rozdrażnieni i przemęczeni. Dlatego cenny jest każdy sposób, aby zwalczyć bezsenność. Na początek nie pijmy przed snem, kobiety w ciąży opróżniają się bardzo często w wyniku nacisku macicy na pęcherz. Im częściej będziemy wybudzać się na wizyty w toalecie tym gorzej dla naszego snu. Przed snem watro też się dotlenić i zrelaksować, na pewno dobrym pomysłem będzie wspólny spacer z mężem lub słuchanie relaksującej muzyki. Kolejnym aspektem jest właściwe przygotowanie pomieszczenia do snu. Lepiej śpi się nam w pokoju wywietrzonym i czystym. Przed snem zasłońmy dokładnie okna, aby nic nam nie przeszkadzało w relaksie. Pomóc może też ciepła kąpiel z dodatkiem miłego zapachu. Bezsenność może wiązać się także z wielkością dziecka. Tak na prawdę w końcowym etapie ciąży mało, która pozycja jest dobra do spania. Najbardziej wygodna będzie kładzenie się na lewym boku wówczas nie zaburzamy krążenia krwi, jest to ważne nie tylko dla przyszłej mamy, ale też i dziecka. Jeśli trudno jest nam wyleżeć w jednej pozycji wspierajmy się poduszkami, te pomogą nam się zrelaksować i właściwie ułożyć.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży

Aktywność fizyczna w czasie ciąży Aktywność fizyczna znakomicie wpływa na naszą sylwetkę, oraz samopoczucie. Świadomość ludzka, co do zdrowego stylu życia wzrasta, coraz więcej osób ćwiczy, aby czuć się dobrze. W czasie trwania ciąży zaleca się wręcz aktywność jednak nie może być ona na tym samym poziomie, co za nim zaszliśmy w stan błogosławiony. Przyszłe mamy muszą na siebie uważać. Wykluczone jest uprawianie sportów wyczynowych jak wspinaczka lub wyścigi, chodzi oto, aby zabezpieczyć malca przed ewentualnymi wypadkami, urazami mechanicznymi. Szczególnie ważne jest to na samym początku ciąży, kiedy płód jest jeszcze bardzo mały i słaby. Czasem nie właściwy ruch może doprowadzić nawet do sytuacji poronienia przez kobietę. Aby wiedzieć, co dokładnie możemy robić watro spytać lekarza prowadzącego. Ruch jest wymagany, ale z głową chodzi o to, aby przygotować mięsnie do dużego wysiłku, jakim jest poród, unikając jednocześnie przeforsowania się. W czasie ruchu spalamy też zbędę kalorie, jest to ważna informacja dla mam, które dbają o swoją sylwetkę. Trzeba pamiętać, że po samym porodzie może zostać nam wiele niechcianych kilogramów. Im wcześniej zadbamy o swoją sylwetkę tym lepiej dla naszego zdrowia, oraz samopoczucia. Nawet najmniejsza forma ruchu sprawia, że do mózgu trafiają endorfiny zwane hormonami szczęścia. Pomimo wysiłku czujemy się dobrze i relaksujemy się

Karmienie piersią noworodka

Karmienie piersią noworodka Wiele mam po porodzie dręczy niepokój związany z karmieniem dziecka. Strach ten dotyczy przede wszystkim tego czy starczy nam pokarmu aby nakarmić dziecko i czy w ogóle się on pojawi. Wiele kobiet po porodzie nie ma prawidłowej laktacji, czyli pokarmu jest bardzo niewiele, jednak jest to całkiem normalne. W momencie kiedy dziecko zacznie ssać pobudzi do działania gruczoły i pojawi się większa ilość mleka. Karmienie piersią ma bardzo ważny wpływ na rozwój dziecka, po pierwsze czuje naszą bliskość, a co za tym idzie lepiej się rozwija, po drugie każda matka powinna wiedzieć, że mleko z piersi jest zawsze zdrowsze od sztucznego. Pomimo ze mieszanki mleka sztucznego są dobrze zbilansowane i bogate w witaminy to nie mogą nigdy zastąpić mleka naturalnego, które bogate jest w białko i podnosi odporność na infekcje naszego malca. Aby mieć pewność, że dziecko jest właściwie karmione tj. czy się najada, powinniśmy dostawiać je do piersi przynajmniej osiem razy w ciągu dnia, także w nocy. Dziecko powinno też być karmione odpowiednio długo czyli do syta. Często karmienie może przeciągnąć się nawet do czterdziestu minut, ale jest to konieczne. Dziecko musi być syte, a my musimy pozbyć się nadmiaru pokarmu. Jeśli już decydujemy się na naturalne karmienie noworodka, nie powinniśmy go dokarmiać sztucznie ani dopajać, ponieważ w pokarmie naturalnym znajdują się już wszystkie cenne składniki odżywcze dla dziecka. Dopiero po upływie pół roku możemy wzbogacić posiłki dziecka o napoje, kaszki czy też obiadki. Aby ułatwić sobie karmienie maluszka młode mamy mogą skorzystać z różnych technik karmienia i wybrać tą najbardziej właściwą dla siebie. Karmić można na siedząco lub leżąco. Przy karmieniu naturalnym nie można pominąć jednej kwestii, a mianowicie nie powinno podawać się dziecku smoczka, ponieważ ten może zaburzyć proces ssania. Jest to szczególnie ważne w początkowych tygodniach życia dziecka. Karmienie naturalne ma swoje wady i zalety, lekarze natomiast ze zdecydowaniem przekonują młode matki aby w ten właśnie sposób karmiły swoje potomstwo, ponieważ przynosi ono obopólne korzyści.